Ogólne

38 załóg do startu w Misano

38 pojazdów pojawiło się na wstępnej liście startowej pierwszego wyścigu sezonu 2016. 31 z nich wystartuje w czołowej klasie Pro – w klasie Pro-Am pojawi się natomiast Polak, Michał Broniszewski.

Zapowiadany już wcześniej Broniszewski, wraz z doświadczonym Giacomo Piccinim pojawią się jako jedna z pięciu załóg klasy Pro-Am – a także jako jedna z trzech w całej stawce walcząca w nowych Ferrari 488 GT3. Właśnie w takim pojeździe, załoga Kessel Racing ma stanąć do walki w otwierającej sezon rundzie we Włoszech – głównymi konkurentami będą tu dwa Mercedesy-AMG GT3 francuskiego AKKA ASP, BMW M6 belgijskiego Boutsen Ginion oraz Porsche 911 GT3-R niemieckiego zespołu A-Workx.

Ogólnie jednak, kibice będą patrzeć przede wszystkim na czołową klasę Pro Cup – a tu, już na początku pojawia się cała flota nowych Audi R8 z logo Belgian Audi Club WRT. Zespół ten, do walki na Misano zapowiedział udział aż sześciu swoich maszyn – a w nich, prócz broniącego tytułu Laurensa Vanthoora i jego brata Driesa, także m.in. Sergio Jimeneza, Stuarta Leonarda, Christophera Miesa, Willa Stevensa czy René Rasta. Cała szóstka zapisana jest do walki w najsilniejszej klasie – przy czym Leonard i jego zmiennik Michael Meadows wystartują w podkategorii Silver Cup.

Mimo pokaźnej grupy pojazdów, Marc VDS nie będzie jedyną ekipą reprezentującą Audi – ze swoimi R8 LMS mają pojawić się także zespoły Phoenix i Saintéloc. Pierwszy z nich ponownie skorzysta z usług Markusa Winkelhocka i Nicolausa Mayr-Melnhofa, a także zatrudni młodych Markusa Pommera i Nicolaja Møllera Madsena do walki w Silver Cup – u Francuzów pojawią się natomiast Christopher Haase, Mike Parisy, a także Romain Monti ze swoim, wciąż nieznanym zmiennikiem. W końcu, Audi na Misano to także czeski ISR, który wystawi pojedynczy skład Filip Salaquarda/Frank Stippler.

Naprzeciw flotylli łącznie jedenastu R8, w klasie Pro Cup pojawi się 7 innych producentów. Swoich załóg wciąż nie zapowiedziały ekipy HTP i Bentley M-Sport, walczące odpowiednio w Mercedesach-AMG GT i fabrycznych Continentalach – jedynie Rob Bell i Álvaro Parente znani są jako kierowcy McLarenów od Garage 59, zespołu przejmującego w tym roku zadanie reprezentowania tu marki od ekipy Von Ryan Racing.

Znana jest za to większość załogi Attempto Racing, która będzie walczyć z Audi w, posiadających niektóre wspólne elementy, Lamborghini Huracánach – tu zobaczymy m.in. Maxa Van Splunterena, Davide Valsecchiego, Daniela Zampieriego czy Patrica Niederhausera. Kolejne trzy Lamborghini wystawi główny współpracownik marki, ekipa GRT Grasser Racing – tu, o tytuł będą się starać m.in. Jeroen Bleekemolen, Luca Stolz czy Mirko Bortolotti.

Na liście znajdą się także BMW M6 z logo Rowe Racing, w których obok Philippa Enga pojawią się Alexander Sims oraz Stef Dusseldorp – Nissana reprezentować będzie natomiast znów ekipa GT Academy RJN, gdzie obok Alexa Buncombe i Mitsunoriego Takaboshiego wystartuje Ricardo Sanchez, wspomagany w Silver Cup przez Seana Walkinshawa. Stawkę zamkną dwa Ferrari 488, każde wystawione przez osobny zespół – Rinadli pojawi się z dobrze znanym składem Marco Seefried i Norbert Siedler, AF Corse natomiast wystawi Raffaele Gianmariego razem z Ezequielem Perezem Companc, bratankiem Luisa i Pablo.

Prócz załóg z klas Pro i Pro-Am Cup, na liście pojawią się również dwa zespoły ze składami Am Cup – AF Corse w starszym 458 Italia wystartuje z Claudio Sdanewitschem i Stéphane Lemeretem, a Black Pearl Racing ze Stevem Parrowem i Christianem Hookiem. Sezon 2016 Blancpain Sprint rusza dokładnie za miesiąc, 10. kwietnia.

Źródło: http://www.swiatwyscigow.pl/gt/blancpain-sprint/item/9627-38-zalog-do-startu-w-misano